неділю, 29 березня 2015 р.

Пам'ятник індустріальної епохи України

І він у Запоріжжі є, от тільки треба його очистити від бруду, зробити безпечним для пішоходів, адже влітку там травмуються через виламане асфальтове покриття, восени треба вміло перестрибувати калюжі, а взимку краще пересуватися на ковзанах. А ще "Макдональдс" перейменувати в "Металург", а пам'ятник бетонному сталевару перенести і поставити замість "Пам'ятника загиблому туалету" – ганебного витвору невідомого автора.

Читач уже здогадався, що йдеться про проспект Металургів. Ця вулиця з'явилася під час великого будівництва Дніпрогесу. Попередні назви її – "Ентузіастів", "Шевченка", "Сталіна". Практично і зараз це головна транспортна розв'язка, спрямована до усього металургійного комплексу Запоріжжя, і центральна вулиця Шостого селища. На цій вулиці вперше у місті з'явився тролейбус, побудовано перший готель для іноземців, а в 30-ті роки – перший іноземний (американський) магазин, куди вхід мали лише французькі і німецькі інженери – будівники Дніпрогесу (тепер тут магазин "Лотос"). 

До речі, проект Шостого селища отримав золоту медаль на виставках у Парижі і Нью-Йорку (1937–1938 рр.) Пам'ятаю, як ми прибігали дивитися на кортежі Президента Єгипту Гамаль-Абдель Насера або шахіншаха Ірану Мохаммеда Реза, а міліціонери ганяли нас, аби не попадалися іноземним фотокореспондентам, бо наш драний одяг дуже вже контрастував з блиском кортежів…

Запорізька влада любить із погордою підкреслювати, що "Запоріжжя – це місто металургів". От тільки коли придивишся до цих закопчених будинків, до вкрай занедбаних пішохідних доріг, іржавих сталевих пунктів продажу квітів, недоглянутих дерев і самого бульвару – відчуваєш фальш "уболівальників за металургів". Та воно і ясно, адже вони не ходять разом із металургами пішки, а з затемнених вікон "ауді" чи "мерседеса" не дуже то і розгледиш, що діється навколо. От тільки чого не запитають самі металурги: "А чи не соромно вам, "власникам пароплавів і заводів", за найзанедбанішу вулицю, яка має назву "Проспект Металургів". Правда у народі її називають просто "Метал". Мабуть, на думці у всіх – просто "брухт"...

Анатолій Пеньок,
заступник голови Запорізької обласної організації ВО "Свобода" з питань історичної пам'яті

Немає коментарів:

Дописати коментар